logo

•• Ekologický chov rýb ••
 

V našich končinách sa začal ekologický chov rýb objavovať začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia a za posledných 20 rokov takýto chov v Európe vzrástol takmer o 1000%. Medzi tri najchovanejšie ryby v eko chove patrí losos, garnát a kapor.

V ekologickom chove kladú dôraz na čistotu vody a šetrné zaobchádzanie s rybami. Prostredie, v ktorom žijú, by sa malo čo najviac podobať na ich prirodzené prostredie. Ryby nesmú byť chované v recirkulačných plastových systémoch a nádržiach alebo v rybníkoch z betónu. Každý ryba v takomto chove by mala mať dostatok miesta na život a nemala by byť utláčaná v malom priestore. Kŕmi sa sama malými rybkami, krivákmi či iným hmyzom. Rast týchto rýb je prirodzený, a teda trvá dlhšie ako v klasickom chove.

Aj rozmnožovanie rýb v ekologickom chove má svoje pravidlá. Chovatelia nesmú používať hormóny či využívať umelú hybridizáciu. Môžu však ovplyvňovať teplotu vody alebo dĺžku osvetlenia počas dňa.

Chorobám v chovoch predchádzajú tak, že neskonzumované krmivo, výkaly a mŕtve živočíchy vždy urýchlene odstraňujú.

S rybami sa v eko chovoch manipuluje iba v nevyhnutných prípadoch. Musia byť dodržané prísne pravidlá, ktoré zabezpečujú, že zviera nie je vystresované alebo poranené. Aj pri ich usmrcovaní sa dbá na obmedzenie stresu a bolesti.

Ryba z ekologického hospodárstva sa dá spoznať podľa prirodzenej chuti a zafarbenia. 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...